Küçük Yaşta Voleybol Oynamanın Faydaları ve Etkileri

/Blog/Küçük Yaşta Voleybol Oynamanın Faydaları ve Etkileri

Çocuğunuzun küçük yaşta spor yapma alışkanlığı edinmesi elbette ki çocuğun sağlıklı gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.  Ancak özellikle voleybolun ne tür faydaları olduğundan haberdar mısınız? Gelin birlikte inceleyelim!

Çocukluk döneminde voleybola başlamak çocuğun hem psikolojik hem de fiziksel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Voleybol,  9 yaşından itibaren çocuklara önerilen önemli bir aktivitedir.

Dengeli bir vücut gelişimi için voleybol!

Voleybol oynamak çocukta fiziksel gelişime katkı sağlamakla birlikte, vücudun esnekliğini arttırır. Voleybol oynayan çocuk bütün kaslarını kullanıldığı için vücut formu da dengeli bir şekilde gelişir.

Voleybol çocuğunuzun kas ve kemik gelişimi için de önemlidir. Omurgasının gelişimini destekleyecek ve esneklik kazandıracaktır.

Aynı zamanda voleybol oynayan çocukların beslenmesi de takip edilir. Vücut gelişimi için en uygun beslenme planları hazırlanır. Bu beslenme düzenini alışkanlık haline getiren çocuk dengeli ve düzenli beslenmeyi de öğrenecektir.

Voleybolun çocuklar üzerindeki psikolojik etkileri

Voleybol, oynanış tarzından dolayı şiddete kapalı sporlardan biridir. Çünkü saha içinde iki takımı birbirinden ayıran file bulunur. Voleybol oynayan çocuk fiziksel şiddet kullanmadan iradesi ve rakibine karşı uyguladığı psikolojik güç ile kazanmayı hedefler.

Voleybol bir takım oyunu olduğundan dolayı takım içindeki birlik ve beraberlik duygusunu arttırır. Çocuklar, takım arkadaşların açıklarını kapatmayı, onların hatalarını tolere ederek takımın kazanmasını hedefler. Bu da çocuğun akran ilişkisinde olumlu bir rol oynar. Aynı zamanda takım içindeki çocuğun diğer takım arkadaşlarına karşı yardımlaşma duygusunun gelişmesinde önemli bir rol oynar. Başarıya ulaşmak için mutlaka oyun içinde paslaşmalara ve diğer oyunculara gereksinim duyulur. Bu da çocuğun yardımlaşma duygusunun gelişmesi açından oldukça önemli bir rol oynar.

Ayrıca her zaman başarı kazanmanın mümkün olmadığını; zaman zaman yedekte kalıp her zaman en iyi olamayacağını; iyi olmadığı zaman, yerini başkasına bırakıp, onu desteklemesi gerektiğini; iyi olmak için sürekli çalışması gerektiğini öğrenir. Voleybol eğitimcileri, bu eğitimi genellikle çocuklara bilinçli olarak verir. Voleybol oynayan çocuk, ister istemez bu bilinci kazanır. 

  • Voleybol oynamak çocuklarda görev ve sorumluluk bilincinin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Takım içindeki çocuk, kendi takımına karşı hissettiği sorumluluk bilinciyle hareket eder. Takımın kaybı çocuğun kaybıdır. Takımın başarısı ise çocuğun başarısıdır.

  • Voleybol oynayan çocuklar zamanı verimli kullanır.

Takımın belirlediği uzun ve kısa vadeli hedeflere ulaşmada yöntemler geliştirmeyi öğrenir. Çocuk, Belirli bir süre dahilinde oynanan voleybol maçlarını en yetkin ve başarılı şekilde tamamlamalıdır. Bu durum çocukta etkili zaman yönetimi duygusunun oluşmasında önemlidir.

  • Voleybolun bir diğer artısı da çocuklar arasındaki iletişim becerilerini geliştirmesidir.

Spor sayesinde daha çok sosyalleşen çocuk ileriki dönemlerde daha dışadönük, liderlik özellikleri daha gelişmiş ve daha sosyal biri olacaktır.

Diğer spor dallarında olduğu gibi voleybolda da çocuk boş vaktini değerlendirecek faydalı hobiler edinecek ve kötü alışkanlıklardan uzak duracaktır.

  • Voleybol çocuklarınızın güçlü yönlerini ortaya çıkaracaktır.

Voleybol oynayan çocuklar lidere uygun hareket etmeyi, lidere bağlı kalmayı öğrenecektir. Aynı zamanda voleybol çocuklarınızın liderlik becerilerini de geliştirecektir.

 

Yazar: Gizem Şener