Sporda Kariyer ve Okul Hayatı Birlikte Yürür mü?

/Blog/Sporda Kariyer ve Okul Hayatı Birlikte Yürür mü?

Gençler spor kariyeri düşünürken aynı zamanda okulda başarılı olamayacaklarını düşünüyorlar fakat bu durum aslında böyle yürümeyebilir. Spor yaparken aynı zamanda okul hayatını da başarılı bir şekilde götürebilirsiniz.

Nasıl mı?

Diyelim ki basketbol, futbol ya da voleybol oynuyorsunuz ve bu alanda kariyer yapmak istiyorsunuz. Bu alanda iyi olmak için ciddi efor serf edecek, ciddi zamanınızı ayıracak ve odaklanacaksınız. İlk olarak spor yapmanın size olan faydalarından bahsetmekle başlayalım!

Spor Yapmanın Gençler Üzerindeki Olumlu Etkileri

Teknoloji geliştikçe biz de teknolojiye daha fazla ayak uyduyoruz. Teknoloji genellikle bir işi daha kolay yoldan yapmamızı sağlıyor bu da bizim daha hareketsiz bireyler olmamızı sağlıyor ki bu durumun en tehlikeli tarafı hareketsiz yaşamak kolay olduğu için çok hızlı alışıyoruz.

Spor yapmanın en etkili faydalarından biri bizi etkin ve hareketli bireyler haline getirmesi.

Bu hareket sayesinde hem mental hem de fiziksel olarak kendimize olan güvenimiz artıyor. Örnek verecek olursak mesela günlük bir yürüyüş yapmak bize fiziksel olarak çok şey katıyor. Diğer taraftan yürürken yürüdüğümüz alanda arkada bıraktığımız kişiler, binalar, ağaçlar ya da yollar sayesinde mental olarak yürürken her şeyin üstünden gelebileceğimizi ve kötü şeyleri arkamızda bırakabileceğimizi, biz o an öyle düşünmesek de bilincimiz bize bu durumu aşılıyor.

Basketbol ya da Voleybol Oynamanın Okul Hayatına Etkileri

Basketbol ya da voleybol oynarken dikkatinizi tamamen oynadığınız anlara vermeniz gerekir.

Ders çalışırken ya da ders dinlerken kendinizi tamamen derse verebilir odak olabilirseniz. O dersi çok rahat anlar ve daha başarılı olursunuz. Basketbol ve voleybol oynuyorsanız daha iyi bir odaklanmaya sahip olacaksınız bu da daha iyi ders çalışmanızı ve dersi anlamanızı sağlayacak.

Basketbol ve voleybolda kariyer sahibi olmak için iyi bir disipline sahip olmanız gerekir.

Maçlarına gittiğimiz basketbol ve voleybol oyuncuları o takıma girebilmek hatta yıldız olabilmek için hemen hemen her gün saatlerce antrenman ve bireysel çalışmalar yapıyor. Disiplin bir işi başarılı yapmanın birinci koşulu eğer sporda disiplinli olursanız bu bütün yaşantınıza yansır. Okul hayatında daha disiplinli olmak ise size çok daha başarılı bir karne ya da diploma getirecektir.

Basketbol ve voleybol takım oyunudur. Birlikte çalışmayı öğretir.

 Diğer sporlarda da olduğu gibi basketbol ve voleybolda kazanmanın birinci kuralı takım olarak iyi oynamaktır. Takım oyunu oynamanın en büyük avantajı diğer arkadaşlarınla bir uyum, senkronize halinde hareket edebilmektir. İyi bir takımın içinde olmak hem sosyal hem de özgüven erttırıcı bir durum olduğu için okul hayatında da bunu her aşamada kullanabilirsin.

Okulda spor yapan öğrenciler her zaman ön planda olduğu için popülerdirler bunu da dip not olarak düşmekte fayda var : )

Spor, belirli ölçüde fiziksel güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler olarak tanımlamamız gerekirse, fiziksel, zihinsel, bilişsel ve sosyal gelişimi amaçlayan, oyun ya da yarışma formunda olan, kurallı ya da kuralsız, ferdi ya da takım halinde yapılan etkinliklerin tümüdür.

Özünde; sistem, disiplin, hedef ve başarı kombinasyonudur. Spor yapan birey ister istemez, disiplinle sistemi uygulamaya, hedef koymaya ve başarmaya güdülenir.

Sonuç olarak sporda kariyer hedefleyen gençler okulda başarısız olacaklarını düşünmesinler. İyi bir çalışma programı ile spor kariyeri ile başarılı bir okul hayatı çok iyi bir şekilde ilerler.